sobota, 3 grudnia 2011

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - fotografie

Wydaje mi się, że każdy w swoim domowym fotograficznym archiwum (ale również w przeróżnych pudłach, szufladach etc.), posiada zdjęcia, o których nikt z rodziny nie potrafi nic powiedzieć. Ani tego kto na nich jest, ani tego skąd się wzięły. A już tym bardziej kiedy, gdzie, po co, czy też przy jakiej okazji je zrobiono.

Nie inaczej jest w moim przypadku. Wiele lat temu odkryłem w rodzinnych albumach fotografie przedstawiające jakichś ludzi. Niestety nikt z bliższych, jak i dalszych krewnych, nie potrafił mi odpowiedzieć kto na nich jest. Po prostu trafiły do albumów wiele dekad temu i tak sobie leżą...
Pomyślałem, że być może zamieszczając tutaj tych kilka zdjęć uda się w końcu ustalić któż na nich jest. Warto wierzyć, że jakiegoś pewnego pięknego dnia zajrzy na mojego bloga ktoś kto gdy zobaczy zamieszczone właśnie te fotografie pomyśli "O mój Boże, toż to ...!". :)

Oto i moje tajemnicze fotografie:

Zdjęcie nr 1


Mundur podobny do kolejarskiego, ale czy to dobry trop?
Druga strona fotografii czysta.

Zdjęcie nr 2

Cytując p. Marka ze strony genealodzy.pl. gdzie ponad dwa lata temu pytałem o to zdjęcie:
Wg mnie przedstawia ono podoficera (kaprala) kawalerii z odznaką pułkową i jakimś medalem. Identyfikacji medalu nie podejmuję się. Odznaki pułkowej mogę się domyślać. Dla mnie najbardziej zbliżona kształtem jest do odznaki 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Widać też że jest numer pułku na naramienniku [jest to numer 2 - BC]. Na tym zdjęciu nie jest zbyt czytelny ale jeśli z oryginału da się odczytać i będzie tam 9 to raczej "strzał" w dziesiątkę.
Z drugiej strony fotografii widać dwie rzeczy:
1. datę, bądź jej fragment - 7 / VI 31.
2. pieczątkę fotografa - Foto-WIKTORIA LUBLIN Krak-przedm. 53
Dostrzegalne, ale ledwo ledwo, jest odbite na fotografii kilka liter, tak jakby ktoś pisał na kartce mając to zdjęcie pod spodem (aby je dostrzec najlepiej odwrócić foto o 180 stopni). Wg mnie widać początek słowa: Lo(ó)dz...[kilka liter dalej], a pod spodem być może jakieś cyfry?

Zdjęcie nr 3


Druga strona fotografii czysta.

Zdjęcie nr 4


Zdjęcie jest niestety doklejone do grubej tektur, której wolę nie usuwać - boję się, że mogę zniszczyć i tak już nadgryzione czasem zdjęcie.

Mam nadzieję, że kiedyś wyjaśni się kto został uwieczniony na tych fotografiach... :)

2 komentarze:

 1. Witam! Próbowałem zidentyfikować odznake, ale bezskutecznie, kilka wydaje się podobnymi. Zastanawiam się czy to napewno kawaleria. W 1931 kawaleria miała chyba już proporczyki pułkowe na łapkach munduru. A może to kapral podchorąży? Znak poniżej pasków na pagonach mógłby być inicjałem SP?
  Mnie w identyfikacji militarnych fotografi bardzo pomogli spece z Allegro. Radzę tam - na forum, w dziale militaria dać zdjęcie, zapewne ktoś kompetentny coś wyjaśni. Pozdrawiam, Tomasz Steifer

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Panie Tomaszu! :)

  Bardzo dziękuję za próbę rozgryzienia tej wojskowej fotografii - i na pewno skorzystam z Pana sugestii co do kafejki na Alle. Na wszelki wypadek dołącze też tutaj zdjęcie w większej rozdzielczości albo najważniejse jego fragmenty, które być może pozwolą wyciągnąć z niego coś więcej.

  Pozdrawiam,
  Bartek Czyżewski

  OdpowiedzUsuń