niedziela, 25 września 2011

Rodzinne problemy - czyli gdzie szukać pradziadka?

Każdy kto zajmuje się poszukiwaniem śladów po swoich przodkach, stara się prześledzić ich losy i odnaleźć jakieś pamiątki po, często zapomnianych, krewnych, posiada w swoich "drzewkach" linie, które nastręczają ogromnych problemów.

Powody tych kłopotów są różne - duża mobilność przodków bądź krewnych, zawieruchy wojenne, emigracyjne wycieczki na inne kontynenty etc. etc. Nie ułatwia to poznawania historii naszych rodzin, ale nikt nie mówił, że genealogia będzie łatwym, prostym i przyjemnym hobby. ;)

U mnie też są takie linie w wywodzie, których od blisko roku-półtora nie mogę nijak ruszyć. Wiem, że przodkowie żyli na pewno, znam pewne podstawowe dane, ale... to nie wystarcza aby odnaleźć miejsca gdzie się urodzili, weszli w związku małżeńskie, zmarli.
Oto, te moje największe "biedy":

1. Moi praprapradziadkowie Maciej Czyżewski i Joanna (Janina?) Borowska

Jedyne co wiem o moich 3*pradziadkach Czyżewskich, to informacje, które odnajduję w akcie urodzenia ich syna, a mojego 2*pradziadka, Edwarda Czyżewskiego. Fakt iż posiadam ten dokument aż w trzech wersjach (akt urodzenia, metryka urodzenia i odpis aktu urodzenia), w niczym nie pomaga. Niewiele też pomaga akt małżeństwa Edwarda - choć daje podstawy do zawężenia okresu poszukiwań.
Wracając jednak do dokumentów dot. urodzenia mego 2*pradziadka. Na ich podstawie wiem, że:

 • Maciej Czyżewski urodził się około 1806 r., w listopadzie 1836 r. pracował we wsi Czepów Średni (parafia Wielenin, woj. kaliskie, obwód kaliski, powiat wartski - za Tabellą z 1827r), jako ekonom, być może był osobą piśmienną (w jednym, na trzy, dokumencie jest zapis, że się podpisał - choć samego podpisu brak)
 • Joanna (Janina?) Borowska urodziła się około 1809 r.
Natomiast z aktu małżeństwa Edwarda Czyżewskiego wiem, że:
 • jego rodzice zmarli przed 1861 r.
Niestety nic więcej na chwilę obecną nie wiem na ich temat, kompletnie nic - gdzie i kiedy się urodzili, gdzie i kiedy zawarli małżeństwa, gdzie i kiedy zmarli. Mogę tylko orientacyjnie zawęzić ramy czasowy, w których powinienem szukać stosownych dokumentów do:
 1. akt urodzenia Macieja Czyżewskiego - lata 1800-1810
 2. akt urodzenia Joanny (Janiny?) Borowskiej - lata 1805-1815
 3. akt małżeństwa Macieja Czyżewskiego i Joanny (Janiny?) Borowskiej - lata lata 1820-1836 [wiem, że nie ma go w parafii Wielenin - przynajmniej w Poznań Project nie ma tego aktu]
 4. akt zgonu Macieja Czyżewskiego - lata 1836-1861 [z kwerendy w AP wynika, że nie umarł w par. Wielenin]
 5. akt zgonu Joanna (Janiny?) Czyżewskiej zd. Borowska - lata 1836-1861 [z kwerendy w AP wynika, że nie zmarła w par. Wielenin]
  Odnalezienie tych kilku dokumentów utrudnia fakt iż Maciej Czyżewski był ekonomem - z tego co się dowiedziałem na różnych forach był to dosyć "mobilny" zawód i ekonomowie co jakiś czas zmieniali miejsce zamieszkania...

  2. Moi praprapradziadkowie Antoni Józef Adamski i Aniela Markowska

  Drugi największy problem. I podobnie jak w przypadku Czyżewskich podstawowe informacje mam z aktu urodzenia ich syna, Leopolda Adamskiego, oraz aktu małżeństwa mego 2*pradziadka. Dodatkowo mam akt urodzenia brata mego przodka.

  Dane a z aktów urodzeń dwójki synów moich praprapradziadków:
  • Antoni Józef Adamski urodził się około 1819-1820 r., w okresie 1854-1857 na pewno zamieszkiwał w Lubotyniu (par. Lubotyń, woj. mazowieckie, obwód kujawski, pow. brzeski - za Tabellą z 1827r) i pracował w tamtejszej szkole elementarnej jako nauczyciel, piśmienny
  • Aniela Markowska urodziła się około 1827-1828 r.
  Z aktu małżeństwa ich syna, a mego prapradziadka:
  • obydwoje zmarli przed 1893 r.
  I ponownie, orientacyjnie mogę ograniczyć ramy czasowe kiedy poszczególne dokumenty mogły powstać:
  1. akt urodzenia Antoniego Józefa Adamskiego - lata 1815-1825
  2. akt urodzenia Anieli Markowskiej - lata 1822-1833
  3. akt małżeństwa Antoniego Józefa Adamskiego i Anieli Markowskiej - lata 1835-1854
  4. akt zgonu Antoniego Józefa Adamskiego - lata 1857-1893
  5. akt zgonu Anieli Adamskiej zd. Markowska - lata 1857-1893
   Zawód nauczyciela - kolejne mobilne zajęcie wiążące się ze zmianami miejsca zamieszkania.
   I jeszcze nieszczęsna rodzinna legenda, której jak na razie nie udało mi się ani potwierdzić ani obalić - ponoć Adamscy wywodzą się z terenów podpadających pod parafię w Kowalu (woj. mazowieckie, obwód kujawski, powiat kowalski - za Tabellą z 1827r)...

   Wierzę, że jednak kiedyś uda mi się ich odnaleźć na stronach jakichś ksiąg aktów stanu cywilnego. Cóż to będzie za radość i wzruszenie!

   Brak komentarzy:

   Publikowanie komentarza