piątek, 6 stycznia 2012

Gdzie nasz przodek mieszkał - kilka słów o mapach

Wędrując między archiwalnymi księgami i dokumentami tam zapisanymi zawsze zastanawiałem się jak mógł wyglądać świat, który oglądali moi przodkowie. Dumałem nad tym, czy daleko mieli do sądu, karczmy, dworu. Czy ich wieś otoczona była lasami, czy też raczej stała w szczerym polu.

Odpowiedzi na pytania tego typu częściowo mogą nam udzielić mapy sporządzane w okresie kiedy to żyli, pracowali i umierali nasi krewni. Chciałbym Drogim Czytelnikom zaprezentować kilka takich właśnie map - być może któraś pomoże urealnić miejsce zamieszkania rodzin.
Mapa Specjalna Prus Południowych (Special-Karte von Südpruessen)
z 1802-1803 r

 Skorowidz do Special-Karte von Sudpruessen

Mapa Specjalna Prus Południowych to 13-arkuszowa mapa topograficzna opracowana w latach 1802-03 pod kierownictwem Davida Gilly'ego, i wydrukowana w 1803 r. w Berlinie.
Mapa bardzo dokładna jak na owe czasy z oznaczeniem ponad 80% ówcześnie istniejących miast, miasteczek i wsi.

Przykładowy fragment związany z Golubiem i okolicami (MSPP, arkusz CII)

Poszczególne arkusze MSPP można znaleźć w zasobach Biblioteki Cyfrowej UŁ:

Mapa Galicji Zachodniej (Carte von West-Gallizien)
z 1808 r.

Skorowidz do Mapy Galicji Zachodniej

Mapa Galicji Zachodniej to 12-arkuszowa mapa topograficzna sporządzona w latach 1801-04. Autorami mapy byli baron Anton Meyer von Heldensfeld oraz Hieronymus Benedicti. Plan wydano w 1808 r.

Jak ma się obszar przedstawianej mapy do terenów dzisiejszej Polski można obejrzeć po tym adresem www:

Poszczególne arkusze można znaleźć w zasobach Biblioteki Cyfrowej UŁ:

Topograficzna Karta Królestwa Polskiego (tzw. Mapa Kwatermistrzowska)
z 1843 r.

Skorowidz do Topograficznej Karty Królestwa Polskiego

Mapa Kwatermistrzowska jest 59-arkuszową mapą topograficzną wydaną w 1843 roku (prace topograficzne zakończono cztery lata wcześniej, w 1839 r.), przedstawiającą Królestwo Polskie.
Początki prac nad owym planem sięgają 1815 r. kiedy to zapadła decyzja dotycząca opracowania jak najdokładniejszej mapy KP. Natomiast prace terenowe rozpoczęto w 1822 r.

Przykładowy fragment związany z Zadzimiem i okolicami (TKKP, arkusz K2S4)

Poszczególne arkusze TKKP można pobrać z tej strony:

Oczywiście przedstawiłem tutaj tylko kilka mapy, z którymi miałem styczność w trakcie poszukiwań swoich przodków i krewnych. Warto poszukać w Internecie za innymi planami, mapami - sądzę, że bez problemu znajdzie się zarówno starsze mapy (np. Tajną mapę Polski z 1773 r., bądź Mapę Prus Południowych z 1793 r.), jak i o wiele nowsze (np. WIGówki z okresu II RP).

1 komentarz:

  1. jakoś nigdy się jeszcze nie zastanawiałam w jakim dokładnie rejonie zamieszkiwali moi przodkowie - teraz już wiem ze fachowo to Galicja zachodnia :)

    OdpowiedzUsuń