wtorek, 1 maja 2012

Dziękuję ZoSIu, czyli co w Dobrowie i Janiszewie znalazłem

Kilka dni temu pojawiło się na stronie szukajwarchiwach.pl sporo nowości. Podająca za stroną poznańskiego AP w dniu 24.04.2012 r. dodano około 85 tysięcy skanów z 46 parafii (wszystko z oddziału konińskiego). Dodano również dwie parafie, które mnie szczególnie interesują - parafię w Dobrowie oraz parafię w Janiszewie.

Do dzisiaj nie bardzo miałem czas i siłę aby przejrzeć na spokojnie te nowości. Dopiero dzisiaj po południu znalazłem w końcu na to chwilę. Efekty godzinnych poszukiwań są - nie mogę powiedzieć - nad wyraz zadowalające. Co prawda póki co udało mi się odnaleźć tylko cztery dokumenty związane z rodziną, ale i one są dla mnie wielce istotne.
Przede wszystkim potwierdziły się moje wcześniejsze informacje iż moi 5*pradziadkowie pobrali się w Dobrowie w 1807 r. - niestety dla okresu przed 1808 r. brak jest metryk - z uzyskanych przeze mnie informacji wynika iż księgi metrykalne zaginęły bądź zostały zniszczone. Zachował się jedynie "Wykaz Alfabetyczny Urodzonych Zaślubionych i Zmarłych Parafii Dobrowskiej" obejmującym dokumenty z lat 1769-1808, który również został zamieszczony w Internecie. Tak więc najprawdopodobniej nigdy nie zobaczę ich metryki ślubu. Szkoda... Choć z drugiej strony nie ma co biadolić i narzekać - dobrze, że chociaż "Wykaz..." się zachował i można go przejrzeć!

 Zapis w "Wykazie Alfabetycznym..." dotyczący małżeństwa w 1807 r między Walentym Śliwką i Barbarą Dąbrowską

Ponadto dowiedziałem się kiedy zmarł mój 5*pradziadek Walenty Śliwka - to smutne wydarzenie nastąpiło w marcu 1834 r.

Akt zgonu 1834 r. - Walenty Śliwka

Kolejnym odkryciem jest ponowne zamążpójście mojej 5*prababci Barbary z Dąbrowskich, żony (a od marca 1834 r. wdowy) Walentego Śliwki. Przyznać trzeba, że kobita długo w żałobie nie była i już w styczniu 1835 r. stała ponownie na ślubnym kobiercu ze starszym od siebie o 12 lat Józefem Kusternem. Cóż, życie - chłop na gospodarstwie musiał być. ;)
Jednakże dzięki temu dokumentowi szczęśliwie dowiedziałem się gdzie i kiedy urodziła się moja przodkini.  Wymieniono również jej rodziców, którzy w momencie drugiego ślubu córki już nie żyli. Tak więc Barbara Dąbrowska przyszła na świat około 1790 r. w Dąbrowie, podlegającej pod dobrowską parafię, jako córka Macieja i Barbary Dąbrowskich dąbrowskich gospodarzy.
Co ciekawe nie znalazłem takiego urodzenia w "Wykazie Alfabetycznym"...

Akt małżeństwa 1835 r. - Józef Kustner i Barbara Śliwka dd. Dąbrowska

Znając imiona rodziców mojej Barbary, oraz wiedząc, że zmarli przed 1835 r., mogłem zacząć przeglądać księgi z parafii w Dobrowie pod ich kątem. W swoich poszukiwaniach odniosłem połowiczny sukces gdyż udało mi się natrafić w księdze z 1814 r. na akt zgonu 72-letniego Macieja Dąbrowskiego. Zgon zgłaszali synowie - Antoni i Franciszek Dąbrowscy.
Niestety, nie mam 100% pewności, że to mój przodek - imię i nazwisko się zgadzają, przedział czasowy oraz miejscowość również. Brak jednak choćby jednego słowa o małżonce Macieja - albo więc zmarła przed nim albo to inny Maciej. Na razie wynotowałem ten dokument z podkreśleniem "do sprawdzenia!".
 
 Akt zejścia 1813 r. - Maciej Dąbrowski

Na razie tyle w księgach z parafii w Dobrowie. Niby mało, a jednak całkiem sporo. Na pewno więcej niż w księgach z parafii w Janiszewie gdzie udało mi się znaleźć jedynie akt urodzenia Maryanny Śliwki, córki Walentego i Barbary z Dąbrowskich - siostry mojej 4*prababci Jadwigi Śliwki (która nota bene miała się w parafii janiszewskiej urodzić w 1813 r. - oczywiście dokumentu nie odnalazłem).

Akt urodzenia 1810 r. - Maryanna Śliwka

Może kolejne dni przyniosą nowe rewelacje? Kto wie, kto wie... :)

4 komentarze:

 1. Gratuluję, sporo znalazłeś, ja tylko dwa akty urodzenia. Niestety tylko parę lat się pojawiło z interesującej mnie parafii.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja znalazłam akt ślubu mojego 4xpradziadka Antoniego Spławskiego z Dorotą z domu Wytlib z 1820r, dowiedziałam się, że poza moim 3xpradziadkiem Franciszkiem (nie wiem dlaczego ojciec przy zgłaszaniu urodzenia został zapisany jako Błażejewski) miei jeszcze 6 synów. Moja pra...babcia Dorota po śmierci Antoniego wyszła za mąż za Franciszka Wieczorka w 1852r. Że prawdopodobnie urodziła się w wsi pod Wałczem z Krzysztofa i Anny. Dzięki aktowi zgonu Antoniego wiem, że jego ojciec miał na imię Wojciech, ale matkę w tym akcie wpisano Teresa - w akcie ślubu Antoniego wpisano imię matki Regina i że pochodził z parafii Osiek? Wielki? w tej parafii brały ślub dwie Spławskie, córki Wojciecha więc możliwe, że tak.
  Muszę podziękować w tym miejscu za KLS-y z Miłkowic i okolic - tam odnalazłam moich Wiśniewskich.
  Dziękuję Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie, to wielka niespodzianka. Na Pana stronę trafiam przypadkiem. Walenty Śliwka, o którym Pan wspomina jest w moim drzewie genealogiczny, jest rodzonym Bratem mojego 5x pradziadka Grzegorza Śliwki, mieli jeszcze trójkę rodzeństwa ... są synami Wawrzyńca Śliwki i Bogumiły ... Cały czas uzupełniam drzewo przeglądając Dobrów i Janiszew ... Bardzo proszę o kontakt na mój prywatny mail: wwilki@o2.pl

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. PS. Pana 4x prababcia Jadwiga Śliwka 1813-1885 Dzierzązna par. Namysłów wyszła w 1833 w Dobrów za Piotra Kubiak 1815-1887 Dzierzązna par. Namysłów. Mieli syna Andrzeja 1835 ur. w Ostrowie par. Janiszew, zn. 1919 w Księże Młyny par. Namysłów. Proszę o kontakt : wwilki@o2.pl

  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń