czwartek, 19 stycznia 2017

Zupełnie nowa Geneteka

Wielokrotnie na forum genealogów czytałem propozycje różnych ludzi aby jakoś udoskonalić i zmodyfikować Genetekę. Dodać nowe pola wyszukiwania, uwzględnić nazwiska świadków i zgłaszających, pokazać w wynikach nowe dane. Jednak przez całe lata wszystkie takie pomysły były od razu utrącane przez osoby zarządzające Geneteką krótkim i donośnym stwierdzeniem „nie da się”, po którym następowała cała litania powodów dlaczego to jest niemożliwe. I a to możliwości techniczne na to nie pozwalały, a to spowolniłoby to działanie całej bazy, a to dodatkowe dane nie są tak istotne dla poszukujących etc. etc. I tak jakoś to trwało przez lata aż do dzisiejszego poranka gdy gruchnęła wieść, że Geneteka się zmieniła i są nowe opcje wyszukiwania!

Po wejściu na główną stronę Geneteki nie widać żadnych zmian. Mamy znaną od dawna nam mapę Polski z podziałem na województwa, pasek z województwami i danymi oraz pole do wyszukiwania parafii. Dobra, klikam więc w ikonkę „Wyszukaj nazwisko w zasobach” z nadzieją, że tam zauważę jakieś zmiany. Pudło, tutaj też bez zmian! Te same pola wyszukiwania i podział na województwa. „To gdzie te zmiany?” zaczyna mi się przewijać przez głowę. No nic, wpisuje interesujące mnie nazwiska moich 3*pradziadków, klikam „Wyszukaj” i widzę, że kolejna strona z wynikami nadal bez zmian. Cóż, może więc jednak nie wprowadzono żadnych zmian i tylko się komuś przewidziało albo pomyliło…? No ale jak już zacząłem szukać, to kliknę w te wyniki zobaczę, czy coś tam gdzieś nowego się nie pojawiło.I tu w końcu pojawiły się te nowe opcje i pola wyszukiwania! Najważniejszą zmianą jest dodanie możliwości wyszukiwania indeksów poprzez wpisanie imion osób.

Tak było...

...a tak jest!

Dodatkowo indeksy można wyłapywać poprzez odznaczenie nowych opcji tj. „Wyszukaj jako para” (podane dwie osoby muszą wystąpić w akcie jako para – małżonkowie albo rodzice ), „Nie wyszukuj w rodzicach” (nie uwzględnia danych rodziców) oraz „Wyszukaj również w pobliskich parafiach (15km)” (działa tylko jeśli mamy wyniki z konkretnej parafii, a nie całego województwa). Przypomnę, do tej pory była tylko jedna opcja, czyli „Wyszukiwanie dokładne”.


Drugą istotną zmianą, jest absolutnie nowe – o wiele lepsze – podejście do pokazywania wyników w ramach różnych rodzajów akt tj. urodzeń, małżeństw i zgonów. Do tej pory aby zobaczyć kolejną kategorię dokumentów w ramach musieliśmy rozwijać pole „Księga” i tam wybrać co nas interesuje z rozwijanego menu. Teraz natomiast mamy bezpośrednio nad wynikami trzy zakładki, po kliknięciu w które możemy swobodnie przeskakiwać między różnymi indeksami.


Ostatnia zmiana jeśli chodzi o wyszukiwanie to dodanie nowego rozwijanego menu „Teren”. Jeżeli chcemy zobaczyć jakie indeksy z interesującym nas nazwiskiem pojawiły się w innych województwach już nie musimy cofać się do pierwszej strony gdzie możemy sprawdzić występowanie nazwiska i klikać w wyniki z danego terenu. Teraz możemy rozwinąć sobie menu „Teren” i wybrać województw. Rewelacja!


Poza tym zmieniło się w Genetece pole wyników – mamy inne kolorystycznie tło (trochę wg mnie za jasne) oraz w urodzeniach i zgonach pojawiło się pole „Miejscowość”. Do tego wyniki możemy szeregować kolejność wyników według lat, numeru dokumentu oraz imion (alfabetycznie) etc.


Uruchomione nowe opcje wyszukiwania i szeregowania wyników należy ocenić zdecydowanie na ogromny plus i naprawdę należą się wyrazy uznania dla osób, które w końcu je wprowadziły do Geneteki. Moim zdaniem warto byłoby jednak opcje wyszukiwania po imionach dodać już na poziomie pierwszej stronie pozwalającej na wyszukiwanie nazwisk. Zawsze by to trochę zaoszczędziło nam czasu i od razu byśmy przechodzili do wyników, które nas interesują. A tak musimy najpierw wpisać nazwisko i dopiero na kolejnej stronie zawężać wyniki poprzez uzupełnienie imion. Drugą rzeczą, której według mnie brakuje to pole "wszystkie" w menu "Teren", nie musielibyśmy się wtedy cofać do strony z podziałem na wyniki według województw.

Jeżeli jeszcze dodano jakieś nowe opcje, które przegapiłem, proszę dajcie mi znać w komentarzu :)

2 komentarze:

  1. Jest jeszcze jedna fajna opcja ... możliwość zgłoszenia poprawki do indeksów :) Do tej pory trzeba było wchodzić na forum, w odpowiedni temat i na dobrą sprawę każdy zgłaszał jak uważał (choć zasady jak to robić były niejednokrotnie podawane), teraz jest to ujednolicone - duża pomoc i udogodnienie dla zgłaszających (trwa to naprawdę chwilkę) i z pewnością także dla wprowadzających te poprawki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie! :) Nie zauważyłem te opcji, bo działałem na stronie z wynikami z całego województwa, a zgłoszenie poprawek pojawia się dopiero na poziomie indeksów z konkretnej parafii. Widzę też, że na stronach parafii ukazano poprzez diagramy nad wynikami jakie lata zostały zindeksowane. Ostatnią rzeczą, którą jeszcze dzisiaj wyłapałem to pole "Szukaj" przy samych wynikach - przydatna rzecz jeśli szukamy wśród popularnych nazwisk.

      Usuń