czwartek, 18 września 2014

Szczęśliwy traf

Kilka dni temu na forum genealodzy.pl pojawił się link do bardziej ciekawej strony, prowadzonej przez kogoś z USA (o ile dobrze pamiętam) kto powoli indeksuje sobie parafie z Kalisza i okolic.

Link: http://www.slupcagenealogy.com/SearchPg.aspx

Z ciekawości, ale bez większej nadziei, zajrzałem i wpisałem kilka "moich" nazwisk z tamtego rejonu. I... o dziwo, miałem jeden celny strzał! Jak się okazało indeksujący spisał akt małżeństwa moich 3*pradziadków Józefa Fornalskiego i Tekli Dębskiej, którego szukam od około roku-dwóch. Prawie od razu posłałem e-mail do AP w Poznaniu i dzisiaj otrzymałem na skrzynkę piękny skan przedmiotowego dokumentu. Rewelacja! Zwłaszcza, że wskazane w jego treści informacje pozwoliły mi dzisiaj dalej zgłębić historię rodziny.

Co prawda nie mogę obecnie ruszyć dalej rodziny mego pradziadka (syna Ignacego i Franciszki z Marciniaków), który urodził się w parafii Wągłczew (ale na szczęście akta są w Łodzi, więc kiedyś będę się musiał po prostu przejść do mojego archiwum), ale już z rodzicami i dziadkami Tekli Dębskiej mam więcej szczęścia. Mianowicie akta parafii Godziszew Wielki są dostępne na szukajwarchiwach.pl i spokojnie mogłem sobie w nich pogrzebać.

I tak już wiem, że moja 3*prababka urodziła się w 1833 r., była córką Pawła Dębskiego i Maryanny zd. Sibińska. Jej rodzice pobrali się trzy miesiące przed jej narodzinami. Paweł Dębski był synem Józefa i Ewy z Roszewskich i urodził się około 1801 r., a Maryanna Sibińska była córką Szymona i Heleny i urodziła się około 1808 r. I jak na razie wszystko w obrębie parafii w Godziszewie... :)

1 komentarz:

  1. Od razu zajrzałam i ja :) Już jakiś czas temu znalazłam tam trochę interesujących mnie danych, niestety ciągle nie mogę trafić na ślad małżeństwa moich pradziadków. Wrzucam od czasu do czasu nazwiska bo coraz więcej danych pojawia się w sieci. Może kiedyś i ja trafię :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń