środa, 4 lipca 2012

Spis kontrolny mieszkańców m. Łodzi z 1946 r.

Przedwczoraj Maja Skowrońska na swoim blogu zamieściła wpis dotyczący. znajdującego się w zasobach łódzkiego archiwum, zespołu "Spis uprawnionych do głosowania w Głosowaniu Ludowym [Referendum] wg obwodów głosowania 30 VI 1946 r.". Link do wpisu tutaj:

Z racji tego, że miałem (krótki bo krótki ale zawsze) kontakt z opisywanymi dokumentami pozwolę sobie poszerzyć to co Maja napisała na swoim blogu odnośnie tego zespołu . :)
W 1946 r., kiedy przeprowadzany w/w głosowanie Łódź była podzielona na XV Komisariatów, z którego każdy dzielił się na kilka/kilkanaście obwodów, które łącznie daję sumę 195 okręgów. Tak jak dzisiaj pod każdy obwód/okrąg podlegało kilka/kilkanaście ulic. Wszystko jest ładnie wypisane i wyszczególnione w skorowidzu do tego zespołu, który można od ręki przejrzeć w pracowni przy al. Kościuszki 121. Oczywiście nie może być za cukierkowo i skorowidz ma swoje minusy - ale tutaj odsyłam już do Majowego bloga. :)

Całość zespołu składa się łącznie z 199 jednostek:
- sygn. 1-7 - sprawy organizacyjne, lista płac, księga kasowa, obwieszczenia, etc. etc.
- sygn. 8-199 -  poszczególne obwody.

Każda jednostka "obwodowa" to bardzo duża rozmiarowo "księga" mająca format większy od A3, wielostronicowa. Na każdej karcie wymienieni są po kolei mieszkańcy danego mieszkania bądź domu - wpisani w tabele. Natomiast każda tabela - o czym Maja w swoim poście wspomniała - zawiera następujące informacje:
- nr porządkowy
- nazwa ulicy
- nr domu
- nazwisko
- imię
- data urodzenia (dzień, miesiąc, rok)
- zawód
- od kiedy mieszka w domu
- uwagi

:)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza