piątek, 2 sierpnia 2024

Archiwalne zdjęcia lotnicze na portalu Geoportal2

Ostatnio na forum genealodzy.pl pojawił się bardzo interesujący wątek dotyczący strony Geoportal2 . Z samego portalu korzystam już od lat, w szczególności przy pisaniu różnych artykułów, opcja „Lidar” przy poszukiwaniu śladów np. dawnych cmentarzy ewangelickich, czy pierwszowojennych to genialna funkcja. Tym razem, dzięki Użytkownikom w/w forum, dowiedziałem się, że od jakiegoś czasu można tam odnaleźć archiwalne zdjęcia lotnicze, z których najstarsze wykonano w 1944 r. (dotyczą one jednak – przynajmniej obecnie – wyłącznie terenów podkarpacia).

Dla osób, które nigdy nie korzystały z Geoportalu, lub jedynie w bardzo ograniczonym zakresie dostanie się do tych map może nie być takim łatwym zadaniem, trzeba bowiem nieco poklikać. Być może zatem komuś przyda się poniższa instrukcja:

1. Uruchomienie Geoportalu - https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html

2. Wybranie interesującego nas terenu (dla przykładu rzut na miejscowość Zadzim w woj. łódzkim).

Ja dla wygody i przejrzystości mapy odznaczam praktycznie wszystkie opcje, które są zaznaczone w okienku po prawej stronie, pozostawiam jedynie sekcję „Ortofotomapa”.

3. W okienku z prawej strony rozwijamy sekcję „Skorowidze”, a następnie grupę „Zdjęcia lotnicze” i „Pionowe”.

W ramach tej grupy są dwie możliwości podejrzenia warstw archiwalnych zdjęć lotniczych tj. „Środki rzutów” oraz „Zasięgi”. Rozwinięcie każdej z nich pozwala na wybór okresu zrobienia zdjęć lotniczych od 1951 r. w grupach podzielonych na 5-letnie okresy. I teraz słowo wyjaśnienia czym różnią się obydwie warstwy. Warstwa „Środki rzutów” pokazuje na mapie punkty stanowiące środek danego sfotografowanego obszaru, natomiast warstwa „Zasięgi” zaznacza cały obszar, którego dotyczy dana fotografia. W praktyce wygląda to tak:

 

Górne zdjęcie pokazuje „Środki rzutów” – widać wyraźnie zielone kropki z datami obok, „Zasięgi” natomiast pokazują poszczególne obszary z widocznymi granicami poszczególnych z nich.

Do mnie bardziej przemawia warstwa „Środki rzutów”, więc kolejne zdjęcia będą prezentowane z jej użyciem, ale dalsza instrukcja w przypadku „Zasięgów” wyglądałaby identycznie ;)

4. Po zaznaczeniu kropki/obszaru wyświetla nam się małe okienko, w które należy kliknąć i rozwinąć. Dzięki temu dotrzemy do szczegółów danego zdjęcia oraz będziemy mieli możliwość pobrania miniatury zdjęcia.

Miniatura prezentuje się jak poniżej. Jest to bardzo mały plik (945 x 886 pikseli, 96 dpi) i niewiele na nim widać, jednak pewien ogólny podgląd już jest.

Istnieje możliwość zamówienia zdjęcia w pełnej rozdzielczości za pośrednictwem portalu PZGIK, po wcześniejszym założeniu tam konta i następnie złożeniu odpowiedniego wniosku. Koszt zdjęcia to jedynie 14 zł (a przynajmniej tyle kosztowały te zamawiane przeze mnie w opcji bez licencji), a otrzymujemy plik o gigantyczny rozmiarze. Obecnie zamówiłem w ten sposób trzy zdjęcia z lat 50-tych XX w. i najmniejsze z nich ma wymiary 18569 x 17140 pikseli, 1814 dpi i waży 70,5 MB. 

Niestety, z uwagi na zamówienie bez opcji upubliczniania nie wstawię tutaj nawet fragmentu z tego pełnego pliku, ale proszę mi wierzyć, że wyraźnie widać na nich nie tylko zabudowania, ale u mnie np. można dostrzec ule, które mój prapradziadek miał na terenie swojego gospodarstwa. Warto zainwestować te kilkanaście złotych J

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu Geoportal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz