Powtórne wykorzystanie niemieckich tablic nagrobnych

Przy okazji wizyt na cmentarzach często wodzę wzrokiem po mijanych grobach i nagrobkach. Dzięki temu udało mi się wypatrzeć odklejone czarne tablice i odbite negatywy napisów na głowicach, do których były te tablice przyklejone. W jednym przypadku zaś, z tyłu płyty, po prostu było widać dawne napisy. W każdym z tych przypadków były to napisy w języku niemieckim, stąd mój domysł, że wcześniej wszystkie te płyty znajdowały się na jakichś zlikwidowanych niemieckich, ewangelickich cmentarzach. 

Kiedy zacząłem zgłębiać temat okazało się, że miałem rację. Z relacji i opowieści wielu kamieniarzy dało się usłyszeć, że pozyskiwali oni materiały na nowe nagrobki z dawnych ewangelickich nekropolii, które zostały decyzją władz zlikwidowane. W przypadku Łodzi moje "odkrycia" też nie były żadną nowością, już w 2001 r. ukazał się artykuł, opisujący taką historię, tyle że z cmentarza przy ul. Szczecińskiej (link do artykułu).

Wszystkie zdjęcia zostały odpowiednio obrócone i odbite, tak aby można było odczytać zachowane napisy. Spróbowałem też odnaleźć jakieś informacje o zmarłych osobach, których tablice nagrobne zostały ponownie wykorzystane. 

Jeżeli też zauważyliście takie tablice albo negatywy dawnych napisów koniecznie zróbcie im zdjęcie, spróbujcie odczytać i przekażcie informację o tym gdzieś dalej. Już raz te nagrobki "zniknęły", nie pozwólmy aby stało się to ponownie.

Jeśli natomiast nie jesteś w stanie odczytać napisów, nie masz jak opublikować o tym informacji, albo chciałbyś to zrobić anonimowo - skontaktuj się ze mną.


Łódź

Cmentarz komunalny "Doły"

Cmentarz komunalny "Zarzew"

Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Anny (Zarzew)

Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Antoniego (Mania)

Cmentarz rzymskokatolicki pw. MB Nieustającej Pomocy (ul. Szczecińska)

Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha (Kurczaki)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz