wtorek, 27 września 2011

Nie może być za pięknie...

Niestety nie może, nie może...

Blisko dwa lata szukałem pewnych dokumentów o charakterze zatrudnieniowym. Szukałem, pisałem, czytałem - i nic! Aż tu nagle ostatnio dostaję e-mail od pewnej instytucji publicznej, że mogą mi przesłać wykaz dokumentów na podstawie których sporządzili opis historii tej instytucji. Jest, jest jakiś ślad, trop - cokolwiek! Szybko piszemy e-mail do AGAD-u gdzie mają być te dokumenty.

Dzisiaj przyszła odpowiedź z tego, jakże szanownego, miejsca. Wiadomość fachowa, na swój sposób miła., rzetelna i wyczerpująca. Wynikało z niej wprost, że owszem dokumenty o które pytałem są w ich zasobie, ale (zawsze musi być jakieś ale)...

po pierwsze primo - mają remont do mniej więcej końca listopada 2011 r. i nic nie udostępniają,
po drugie primo - zespół, w którym znajdują się poszukiwane przeze mnie dokumenty jest reinwentaryzowany i najwcześniej w 2015 r. będzie udostępniony.

Pięknie. Jest, ale jeszcze trzy lata najmniej sobie poczekam aby dowiedzieć się jakie informacje poszukiwane przeze mnie dokumenty zawierają. No chyba, że wynajmę sobie grupkę poszukiwawczą aby za mnie przejrzeli te dokumenty. Ehhhh.... Nie może być za pięknie!Jednak dzisiejszego dnia pokazał się też pewien pozytyw - napisała do mnie p. Iwona Łaptaszyńska, prezes TGCP, w sprawie postu jaki zamieściłem na forum TGCP. Dotyczył on "Zarządzenia w sprawie zmiany nazw miejscowości w Kraju Warty" z 18.05.1943 r.

 "Zarządzenie w sprawie zmiany nazw miejscowości Kraju Warty" z 18 V 1943 r.

Znalazłem owy dokument ponad pięć lat temu w Internecie kiedy zainteresowany byłem czymś zupełnie innym niż genealogia. Warto było jednak go wtedy ściągnąć, wydrukować i przechowywać - okazało się, że być może teraz się przyda. Muszę je tylko "zindeksować" - zarządzenie ma co prawda 27 stron, ale jakoś dam radę. :)

niedziela, 25 września 2011

Rodzinne problemy - czyli gdzie szukać pradziadka?

Każdy kto zajmuje się poszukiwaniem śladów po swoich przodkach, stara się prześledzić ich losy i odnaleźć jakieś pamiątki po, często zapomnianych, krewnych, posiada w swoich "drzewkach" linie, które nastręczają ogromnych problemów.

Powody tych kłopotów są różne - duża mobilność przodków bądź krewnych, zawieruchy wojenne, emigracyjne wycieczki na inne kontynenty etc. etc. Nie ułatwia to poznawania historii naszych rodzin, ale nikt nie mówił, że genealogia będzie łatwym, prostym i przyjemnym hobby. ;)

U mnie też są takie linie w wywodzie, których od blisko roku-półtora nie mogę nijak ruszyć. Wiem, że przodkowie żyli na pewno, znam pewne podstawowe dane, ale... to nie wystarcza aby odnaleźć miejsca gdzie się urodzili, weszli w związku małżeńskie, zmarli.

Oto, te moje największe "biedy":

1. Moi praprapradziadkowie Maciej Czyżewski i Joanna (Janina?) Borowska

Jedyne co wiem o moich 3*pradziadkach Czyżewskich, to informacje, które odnajduję w akcie urodzenia ich syna, a mojego 2*pradziadka, Edwarda Czyżewskiego. Fakt iż posiadam ten dokument aż w trzech wersjach (akt urodzenia, metryka urodzenia i odpis aktu urodzenia), w niczym nie pomaga. Niewiele też pomaga akt małżeństwa Edwarda - choć daje podstawy do zawężenia okresu poszukiwań.
Wracając jednak do dokumentów dot. urodzenia mego 2*pradziadka. Na ich podstawie wiem, że:

 • Maciej Czyżewski urodził się około 1806 r., w listopadzie 1836 r. pracował we wsi Czepów Średni (parafia Wielenin, woj. kaliskie, obwód kaliski, powiat wartski - za Tabellą z 1827r), jako ekonom, być może był osobą piśmienną (w jednym, na trzy, dokumencie jest zapis, że się podpisał - choć samego podpisu brak)
 • Joanna (Janina?) Borowska urodziła się około 1809 r.
Natomiast z aktu małżeństwa Edwarda Czyżewskiego wiem, że:
 • jego rodzice zmarli przed 1861 r.
Niestety nic więcej na chwilę obecną nie wiem na ich temat, kompletnie nic - gdzie i kiedy się urodzili, gdzie i kiedy zawarli małżeństwa, gdzie i kiedy zmarli. Mogę tylko orientacyjnie zawęzić ramy czasowy, w których powinienem szukać stosownych dokumentów do:
 1. akt urodzenia Macieja Czyżewskiego - lata 1800-1810
 2. akt urodzenia Joanny (Janiny?) Borowskiej - lata 1805-1815
 3. akt małżeństwa Macieja Czyżewskiego i Joanny (Janiny?) Borowskiej - lata lata 1820-1836 [wiem, że nie ma go w parafii Wielenin - przynajmniej w Poznań Project nie ma tego aktu]
 4. akt zgonu Macieja Czyżewskiego - lata 1836-1861 [z kwerendy w AP wynika, że nie umarł w par. Wielenin]
 5. akt zgonu Joanna (Janiny?) Czyżewskiej zd. Borowska - lata 1836-1861 [z kwerendy w AP wynika, że nie zmarła w par. Wielenin]
  Odnalezienie tych kilku dokumentów utrudnia fakt iż Maciej Czyżewski był ekonomem - z tego co się dowiedziałem na różnych forach był to dosyć "mobilny" zawód i ekonomowie co jakiś czas zmieniali miejsce zamieszkania...


  2. Moi praprapradziadkowie Antoni Józef Adamski i Aniela Markowska

  Drugi największy problem. I podobnie jak w przypadku Czyżewskich podstawowe informacje mam z aktu urodzenia ich syna, Leopolda Adamskiego, oraz aktu małżeństwa mego 2*pradziadka. Dodatkowo mam akt urodzenia brata mego przodka.

  Dane a z aktów urodzeń dwójki synów moich praprapradziadków:
  • Antoni Józef Adamski urodził się około 1819-1820 r., w okresie 1854-1857 na pewno zamieszkiwał w Lubotyniu (par. Lubotyń, woj. mazowieckie, obwód kujawski, pow. brzeski - za Tabellą z 1827r) i pracował w tamtejszej szkole elementarnej jako nauczyciel, piśmienny
  • Aniela Markowska urodziła się około 1827-1828 r.
  Z aktu małżeństwa ich syna, a mego prapradziadka:
  • obydwoje zmarli przed 1893 r.
  I ponownie, orientacyjnie mogę ograniczyć ramy czasowe kiedy poszczególne dokumenty mogły powstać:
  1. akt urodzenia Antoniego Józefa Adamskiego - lata 1815-1825
  2. akt urodzenia Anieli Markowskiej - lata 1822-1833
  3. akt małżeństwa Antoniego Józefa Adamskiego i Anieli Markowskiej - lata 1835-1854
  4. akt zgonu Antoniego Józefa Adamskiego - lata 1857-1893
  5. akt zgonu Anieli Adamskiej zd. Markowska - lata 1857-1893
   Zawód nauczyciela - kolejne mobilne zajęcie wiążące się ze zmianami miejsca zamieszkania.
   I jeszcze nieszczęsna rodzinna legenda, której jak na razie nie udało mi się ani potwierdzić ani obalić - ponoć Adamscy wywodzą się z terenów podpadających pod parafię w Kowalu (woj. mazowieckie, obwód kujawski, powiat kowalski - za Tabellą z 1827r)...   Wierzę, że jednak kiedyś uda mi się ich odnaleźć na stronach jakichś ksiąg aktów stanu cywilnego. Cóż to będzie za radość i wzruszenie!

   piątek, 23 września 2011

   Niech żyje Geneteka i Indeksujący!

   W końcu długo wypatrywana przeze mnie aktualizacja Geneteki nastąpiła i mogłem zagłębić się w dodane indeksy z parafii rzym-kat w Poddębicach.

   Tutaj należą się ode mnie słowa pełne uznania dla Pani Barbary, która poświęciła ostatnie dni na zindeksowanie kilkudziesięciu lat małżeństw i zgonów z tej parafii - Pani Barbaro, serdecznie dziękuję! :))

   Geneteka w pełnej krasie (źródło: Geneteka)

   Z racji tego, że kilka gałązek mojej rodziny mieszkało w obrębie poddębickiej parafii byłem, można by rzec, żywotnie zainteresowany cóż znajdę w indeksach. Zwłaszcza iż ponad półtora roku temu przeorałem dokumenty z Poddębic wzdłuż i wszerz w łódzkim AP. Jednak było to 18 miesięcy temu, a wtedy miałem o wiele mniej informacji niż teraz i sporo dokumentów po prostu mi przemknęło przed oczami, a ja nawet nie podejrzewałem iż są one powiązane z moją rodziną i jej historią...

   Parafia rzym-kat św. Katarzyny w Poddębicach

   Przyznam, że moje oczekiwania zostały w pełni zaspokojone po przejrzeniu tego co zostało dodane do zasobów Geneteki - kilka dokumentów trzeba będzie przejrzeć w AP. Być może nawet jeden z nich to będzie od dawna poszukiwany akt zgonu mojej 3*prababci... Miło pomarzyć - mam nadzieję, że przy najbliższej wizycie w archiwum marzenie to się spełni.


   PS. Dla osób wyczekujących na nowe indeksy z Niemysłowa i Golubia - obiecuję, że niedługo się za to zabiorę, muszę tylko uporządkować kilka spraw. :)

   czwartek, 22 września 2011

   Archiwalne potrzeby i problemy...

   Poszukiwanie rodzinnych śladów, dokumentów i pamiątek nie jest łatwym i prostym kawałkiem chleba. Trzeba się sporo najeździć, naślęczeć nad księgami, pochodzić po cmentarzach, podzwonić.

   Niestety nie jestem w stanie dotrzeć do każdego archiwum w Polsce. Nie jestem też na tyle bogaty by zawsze i w każdej sprawie zamawiać przeprowadzenie kwerendy - sądzę, że większość z nas boryka się z takimi problemami.

   W związku z tym zamieszczam poniżej listę poszukiwanych przeze mnie dokumentów z przypisanym archiwum i zakresem lat. Ma ona stanowić przede wszystkim pomoc dla mnie - mam to wszystko trochę nieuporządkowane i wierzę, że teraz uda mi się wszystko wypisać od A do Z.
   Jeśli jednak jesteś w stanie mi pomóc, bo przeglądasz te same księgi, szukasz tych samych nazwisk bądź dokumentów - proszę daj mi znać.
   Oczywiście w zamian, mogę spróbować pomóc w AP Łódź, oraz pokryć ewentualne koszty korzystania z czytników. :)

   Lista została przeniesiona na osobną stronę: http://mojagenealogia.blogspot.com/p/szukam.html :)

   środa, 21 września 2011

   Lista nazwisk

   Pierwszy merytoryczny post zamierzam poświęcić na wypisanie nazwisk, jakie nosili moi przodkowie oraz wskazanie parafii, w obrębie których mieli okazję zamieszkiwać.
   Z racji tego iż szukam od dwóch lat, lista krótka nie będzie - i mam nadzieję, że jeszcze się wydłuży!
   W miarę czasu i możliwości będę aktualizował ten wykaz.

   Lista nazwisk i parafii (stan na 21.12.2011 r.):

   A
   Adamski - Lubotyń, św. Krzyża w Łodzi, Warszawa
   Andrzejczak - Leźnica Wielka
   B
   Bińkowski - Niemysłów, Charłupia Wielka
   Błachowski - Małyń
   Borowski - Wielenin
   C
   Chałupnik - Zadzim, Uniejów
   Charciszewicz\Harciszewicz - Bolimów
   Ciołoski - Glinno, Zadzim, Brodnia
   Czaplarski - Bolimów
   Czyżewski - Wielenin, Poddębice, św. Stanisława Kostki w Łodzi
   D
   Dąbrowski - Dobrów
   Dębski -Tłokinia
   Duszyński - Czernikowo
   Dzierba\Dzierbicki\Dzierzbicki - Borszewice, Wrzeszczewice, Szadek, Bolimów
   E
   F
   Fornalski - Tłokinia, św. Krzyża w Łodzi
   G
   Grabowski - Golub
   H
   Hassa - Bolimów
   I
   J
   Janecki - Tur, Poddębice
   Jędrzejczak - Leźnica Wielka
   K
   Kaczeniak\Kaczewiak - Miłkowice
   Kędzierski - Uniejów
   Kluszczyński - Chodecz, Kościelec
   Kosmala - Bolimów
   Kowaleski - Uniejów
   Krawczyk - Miłkowice, Zadzim, Boleszczyn, Szadek
   Krzątała - Poddębice, Tur
   Kubiak - Niemysłów, Szadek, Janiszew, Zadzim, Małyń
   Kujawiak - Poddębice
   Kurowski -Tur, Niewierz/Jeziorsko, Poddębice
   L
   Lewandowski - Brdów, Niemysłów
   M
   Magdziński - Zadzim, Przespolew
   Majkowski\Mańkoski \Mańkowski - Bolimów, Szadek
   Marenda - Wilamów
   Markowski - Lubotyń
   Maszkowski - Bratoszewice, Skoszewy
   Michalski - Niemysłów, Charłupia Wielka
   N
   Nowak - Drużbin
   O
   Olejnik - Niemysłów, Uniejów
   Oleszczak - Borszewice, Wrzeszczewice, Marzenin
   Orłowski - Kościelec, Czernikowo, Chodecz, Lubanie
   Owczarz - Drużbin, Dobra
   P
   Papiernik - Bolimów
   Pawłowski - Brdów
   Perkowski - Niemysłów, Uniejów
   Peśko - Bolimów
   Pietrzak - Drużbin
   Pięgat - Niemysłów, Uniejów
   Pięgot - Niemysłów, Uniejów
   Pilarz - Drużbin
   Przybylski - Wilamów, Niemysłów
   Przyrzecki - Bolimów
   R
   S
   Sajdak - Niemysłów
   Sarnecki - Golub, Chodecz, św. Krzyża w Łodzi, Warszawa
   Skrobania - Wilamów
   Szczepaniak - Zadzim, Niemysłów
   Szlacheta - Bolimów
   Szobski - Piątek, Chodecz, Bratoszewice
   Szyszkiewicz - Zadzim
   Ś
   Śliwka - Dobrów
   T
   Tomczak - Zadzim, Boleszczyn
   Tomczyk - Zadzim, Boleszczyn
   Trojanowski - Bolimów, Kurdwanów
   Turlak - Piątek, Niemysłów
   Turlakiewicz  - Niemysłów, Poddębice
   Twardziński - Bolimów
   U
   Urbański - Borszewice
   W
   Wierzbicki (Dzierzbicki) - Bolimów
   Witczak - Borszewice, Drużbin
   Wojtasik - Niemysłów, Uniejów, Zadzim
   Woźniak - Niemysłów,
   Wróbel - Wilamów,
   Wróblewski - Borszewice, Drużbin, Dobra
   Z
   Zajączkowski - Zadzim, Glinno, Brodnia

   Powitanie

   Witam serdecznie na moim blogu, który chciałbym poświęcić na opisywanie mojej przygody z genealogią. :) Zaczęła się ona nie tak dawno - raptem dwa lata temu, w połowie sierpnia 2009 roku. Oczywiście historią mojej rodziny interesowałem się już wcześniej (z tego co pamiętam to tak od 2006 r. w moim pokoju wisiał mini wywód przodków), jednak to w tamte wakacje pierwszy raz zawitałem do łódzkiego archiwum i po raz pierwszy miałem okazję poznać stare księgi i dokumenty w nich zamieszczone.

   Mam nadzieję, że dzięki temu blogowi uda mi się nie tylko uporządkować swoje rodzinne odkrycia, ale również odnaleźć nowych krewnych i zachęcić potencjalnych odwiedzających-nowicjuszy do rozwinięcia genealogicznej pasji.

   Pozdrawiam,
   Bartłomiej Czyżewski